czwartek, 3 maja 2012

"W kręgu alma mater..." cz.2

Długi weekend w pełni. Korzystajmy z pogody. Zapraszam na drugą część trasy "W kręgu alma mater". Dziś spacerujemy do Parku im. Matejki przez teren Uniwersytetu Łódzkiego.


20. Uniwersytet Łódzki



Został powołany 24 maja 1945 r. jako kontynuacja dorobku i tradycji działających w okresie międzywojennym w Łodzi Instytutu Nauczycielskiego (1921–1928), Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych (1924–1928) oraz oddziału Wolnej Wszechnicy Polskiej (1928–1939). Pierwszymi rektorami Uniwersytetu Łódzkiego byli wybitni przedstawiciele nauki polskiej: Tadeusz Kotarbiński, Józef Chałasiński, Jan Szczepański. 


Obecnie Uniwersytet Łódzki jest jednym z największych w Polsce i posiada 12 wydziałów. Nauczanie w UŁ odbywa się na 37 kierunkach studiów i 134 specjalnościach. Od 1952 r. w uczelni funkcjonuje najstarsze w Polsce Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców. Szkoła współpracuje z wieloma placówkami za granicą. Biblioteka uniwersytecka należy do największych w kraju, a sam uniwersytet posiada także własne centrum szkoleniowo-konferencyjne. Ogółem studiuje tu ok. 41 tysięcy osób. Rektorat uczelni mieści się przy ulicy Lindleya.

21. Park im. J. Matejki


Położony jest między ulicami Narutowicza, Matejki oraz Szpitalem Barlickiego. Jest to niewielki park, o powierzchni 2,5 ha i stanowi jedyny w Łodzi przykład ogrodu w stylu francuskim. Założony został w 1924 r. na wzór Wersalu przez senatora Aleksandra Heimana-Jareckiego. Przy planowaniu ogrodu uczestniczyli E. Ciszkiewicz oraz Z. Hellwig. 


Nie został zrealizowany projekt budowy pałacu, który miał się pierwotnie mieścić w północnej części parku (w tym miejscu znajduje się obecnie fontanna), jednak przy wejściu od ulicy Matejki powstał domek ogrodnika. Od 1938 r., kiedy ogród został zakupiony przez Magistrat Miasta Łodzi, jest parkiem publicznym. Po wojnie teren uporządkowano – jest ogrodzony i zamykany na noc.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz