wtorek, 6 marca 2012

W dolinie rzeki Łódki

Po przerwie zapraszam na spacer kolejnym fragmentem trasy "W kręgu łódzkich Żydów". Dziś kontynuujemy wycieczkę w dolinie rzeki Łódki. W następnym poście przejdziemy do Parku Ocalałych. Trasę ostatecznie zakończymy na Cmentarzu Żydowskim. Zapraszam!


12. Park Helenów






Mieszczący się przy ulicy Północnej park, zawdzięcza swoją nazwę żonie Ludwika Anstadta – Helenie. Został założony w latach 80. XIX w. przez trzech braci Anstadtów, którzy mieli w sąsiedztwie swój browar. Za wejście do parku trzeba było zapłacić, ale atrakcje były warte ceny. Na obecnych 17 ha powierzchni urządzono wówczas pierwsze korty tenisowe i tor kolarski. Z czasem powstał niewielki ogród zoologiczny, grota oraz kaskada. Było to miejsce spacerów łódzkiej „burżuazji” oraz licznych imprez –zabaw, loterii, wyścigów, a nawet lotów balonem.. Do bramy parku doprowadzono też linię tramwajową numer 4. Po II w.ś. park stał się własnością miasta i przez wiele lat nosił nazwę „19 stycznia”. Po dawnym Helenowie pozostała jedynie grota z tufu oraz staw. 





Niedawno przy ulicy Północnej stanął Pomnik Chwały Żołnierzy Armii Łódź.


  • W 1898 r. odbył się pierwszy w Łodzi lot balonem. Od był go francuski pilot o nazwisku Leroux, który wzniósł się na wysokość 300 stóp (ok. 92 m.) a następnie skoczył ze spadochronem. Rok później podobnego wyczynu dokonała Alicja Richard, która wzniosła się na wysokość 500 sążni.

13. Szpital Kliniczny AM im. Seweryna Sterlinga


Powstał na rogu ulicy Północnej i Sterlinga w latach 1885-1890. Został zaprojektowany przez Juliusza Junga. Po otwarciu, aż do 1939 funkcjonował pod nazwą fundatorów – Izraela i Leonii Poznańskich, którzy wybudowali go dla społeczności żydowskiej Łodzi. Wcześniej otwarty szpital św. Aleksandra, nie prowadził kuchni koszernej jak ten, przy ulicy Północnej. Dodatkowo, znajdowała się w nim synagoga, a ubodzy Żydzi leczeni byli na koszt gminy wyznaniowej. Funkcjonował w klinice oddział chorób płuc, gdzie Seweryn Sterling prowadził badania nad leczeniem gruźlicy. Niedługo po otwarciu powstał pierwszy w Królestwie Polskim oddział dla chorych na tę chorobę. Od 1947 roku placówka ta funkcjonuje jako Szpital Kliniczny Akademii Medycznej. Działa tu słynna do dziś klinika kardiologiczna.
  • Dr Seweryn Sterling (1864-1932). Znany łódzki lekarz, pochodzenia żydowskiego. Całe życie poświecił walce z gruźlicą. Studiował medycynę w Warszawie, swoja wiedzę uzupełniał także w Wiedniu, Monachium i Jenie. Kilkakrotnie był radnym miejskim i inicjatorem budowy sanatorium w Łagiewnikach i na Chojanch, zorganizował Łódzką Ligę Przeciwgruźliczą. Przez wiele lat był dyrektorem szpitala im. Poznańskich. Pochowany na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Łodzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz